Tipy na výlety

Cyklotoulky
V okolí se natáčel pořad ČT Cyklotoulky : Bělá pod Bezdězem a okolí
Celý pořad naleznete na: Česká televize - Cyklotoulky

Sportovně rekreační areál Vrchbělá

IN-LINE dráha
Hlavní aktivitou ve sportovně-rekreačním areálu Vrchbělá jsou bezpochyby dvě in-line dráhy vedoucí po stávajících lesních cestách. Dráhy mají podobu dvou okruhů, které se v několika místech protínají, aby návštěvníci mohli přejíždět z jednoho okruhu na druhý. Obě trasy provázejí odpočinková místa. Dráhy díky své šířce 3 m umožňují pohodlnou jízdu v obou směrech.
Více informací na: http://www.in-line-vrchbela.cz/in-line-draha.html
Lanové centrum
Jednotlivé překážky tvoří dřevěné kůly o průměru 300 mm. Výška sloupu je 13 a 16 m od upraveného terénu. Na sloupech jsou umístěna ocelová, polyamidová a polypropylenová lana, pomocí kterých jsou upevněny jednotlivé překážky. Lanové centrum se rozkládá na ploše 540 m2. Minimální výška pro Lanové centrum je 145 cm. Užijte si adrenalin v bezpečí.
Více informací na: http://www.in-line-vrchbela.cz/lanove-centrum.html
Dětské hriště
Naši nejmenší cestovatele mohou svoji energii vybít na dětském hřišti, které je tvořeno multifunkčními sestavami hradů Bezděz, Zvířetice a Ralsko. Dále zde najdete několik klasických houpaček a houpaček na pružině, kolotoč, pískoviště, palisádové bludiště a různé prolézačky. Hřiště je oplocené a jeho kapacita je cca 100 dětí a 40 dospělých jako doprovod.
Rozhledna
Ideálním místem pro unikátní výhled na hrad Bezděz a pohoří při severní hranici České republiky nabízí rozhledna, která je 26,5 metrů vysoká. Rozhledna je čtyřbokého půdorysu a vyhlídková plošina se nachází ve 22 metrech. Na plošině se může najednou kochat okolím až 15 osob.
Mini ZOO
Milovníky zvířátek jistě potěší mini zoo. Nejen, že se můžete na zvířata podívat, ale můžete je také nakrmit. V zoo naleznete pštrosy, skot, koníčky a krocany. Zoo je blízkosti dětského hřiště.

Okolí

Hrad Bezděz
Královský hrad Bezděz založil v roce 1264 král železný a zlatý Přemysl Otakar II. Roku 1279 zde byl uvězněn jeho syn Václav II. s matkou královnou Kunhutou. Od roku 1627 byl hrad v majetku Valdštejnů. Klášter montserratských benediktýnů zde byl zřízen v roce 1661, zrušen byl reformou císaře Josefa II. roku 1785. V letech 1831–1836 se zde inspiroval k dílu Máj básník Karel Hynek Mácha.
Více informací na: https://www.hrad-bezdez.eu/cs
Autor fotografie: NPÚ - Správa hradu Bezděz
Máchovo jezero
Romantická krajina v okolí Máchova jezera přímo vybízí k návštěvě. V horké letní dny přijdou vhod krásné pláže u jezera , okružní plavby lodí pak zase nabízejí nádherné výhledy do okolí.
Bělá pod Bezdězem - koupaliště
Koupaliště je umístěno v okrajové části města Bělá pod Bezdězem, cca 3 km od našeho hotelu. K dispozici je venkovní betonová nádrž, napouštěná pramenitou vodou. Areál má příjemný přírodní charakter s dostatkem zelených ploch i stromů a písčitou pláž. Pro naše nejmenší je k dispozici nově vybudované brouzdaliště, v areálu jsou i další hrací prvky. Přírodní koupaliště je vyhledávaným místem k odpočinku, písečné pláže chráněné vzrostlými stromy nabízejí klidné chvíle i možnost aktivního sportovního vyžití. Každoročně na přelomu června a července se zde koná turnaj v plážové házené na písečném kurtu.
Více informací na: https://www.mubela.cz/mestske-koupaliste/
Zámek Bělá pod Bezdězem
Zámek se vypíná se na nejvyšším bodě města. Jeho dominantu tvoří 30 metrů vysoká věž a samotný zámek má půdorys ve tvaru nepravidelného pětiúhelníku. Zámek stojí na původním místě gotické tvrze a zámek byl často přestavován do podoby podle aktuálních stavebních slohů, největší přestavbu zaznamenal v roce 1689, včetně zámecké kaple z roku 1629. Uvnitř zámeckých prostor se dnes nachází muzeum města a nově i infocentrum s možností prohlídkových expozic.
Více informací na: https://www.mkzbela.cz/zamek/
Městská památková zóna
Kromě zámku, který je asi nejvýznamnějším místem v Bělé pod Bezdězem, je zajímavým objektem ve městě je Česká brána, jedná se o poslední ze čtyř městských bran, které byly kdysi součástí mohutných městských hradeb. Brána je vysoká 13 metrů a zachovala se i její hranolovitá věž. Za prohlídku stojí i Děkanský chrám Povýšení sv. Kříže ze 14. století, který pamatuje nově založené město. Chrám zachvátil požár v roce 1935 a o 15 let později byl znovu vystavěn do barokní podoby. Dominantou města je i městská radnice na náměstí, která pochází z roku 1613. V areálu se také nachází městská šatlava. Do památkové zóny byly zařazeny i dva městské domy č.p. 85 a 86 a budova děkanství z roku 1807.
Více informací na: http://www.mubela.cz/
Hrad Houska
Hrad Houska je renesančně přestavěný raně gotický hrad, který leží ve východní části Kokořínských lesů. Ve 13. století jej nechal vystavět Přemysl Otakar II. jako významný královský hrad, ale následně přešel do šlechtického majetku, v němž zůstal až do roku 1924. Houska dodnes patří k nejlépe dochovaným hradům z doby Přemysla Otakara II. a je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Škoda muzeum
V roce 1895 založili Václav Laurin a Václav Klement v Mladé Boleslavi společný podnik. ŠKODA tak patří k jedné z nejstarších automobilových značek na světě. Muzeum oživilo tento příběh na autentickém místě – v bývalých výrobních halách, ve kterých se až do roku 1928 vyráběly automobily. Hned vedle v největším a nejmodernějším závodě tento příběh pokračuje: den co den tam sjíždějí z výrobní linky nové škodovky. Také v muzeu je historie stále v pohybu: výstavy, řady akcí, koncertů a v neposlední řadě obměna exponátů nabízejí celoročně inspiraci a rozmanitost. Kromě prohlídek v mnoha jazycích jsou nabízeny doplňkové služby, například pro skupiny a děti. Ideálním rozšířením návštěvy muzea je prohlídka přilehlých výrobních provozů. Tím se vše propojí ve fascinující cestu historií automobilů.
Více informací na: http://museum.skoda-auto.cz/
Zámek Benátky nad Jizerou
Navštivte zámek, kde pobýval Tycho Brahe, bratři Bendové a Bedřich Smetana. Na zámku se nachází dvě muzea - Muzeum Benátky sídlí ve druhém patře a soukromé muzeum hraček v přízemí. Vyzkoušet zde můžete interakce v expozicích Pánů z Dražic, Tycha Brahe, Jana z Werthu a Keltů.
Hrad Kost
Kost je gotický hrad nacházející se v Českém ráji, v katastrálním územím Podkost, části obce Libošovice, okres Jičín, jen několik desítek metrů od pomezí Středočeského a Královehradeckého kraje. Je soukromým majetkem českého hraběcího rodu Kinský dal Borgo. Postavil jej někdy před rokem 1349 Beneš z Vartemberka. Jako jeden z mála našich hradů je umístěn nikoliv na kopci, ale v údolí na pískovcovém ostrohu (srovnatelný např. hrad Okoř u Prahy). Dodnes je velice dobře zachovaný.
Zámek Sychrov
Zámek Sychrov se nachází ve stejnojmenné obci v Libereckém kraji, 16 km jižně od Liberce a přibližně 35 km od hotelu. Jedná se o státní zámek zpřístupněný veřejnosti od roku 1950; jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav. Zámecký komplex je unikátním příkladem novogotického šlechtického sídla druhé poloviny 19. století. Krom zámecké budovy s původním mobiliářem k areálu zámku patří i rozsáhlý zámecký park. Zámek je od roku 1995 národní kulturní památkou.
Více informací na: https://www.zamek-sychrov.cz/